Idzie zima

piecGdy nadejdzie zima wraz z nią rozpoczynają się pierwsze poważniejsze mrozy. Trudno jest wytrzymać te kilka miesięcy bez dogrzewania budynku. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy starych, nie ocieplonych budynków, w których nierzadko do tej pory jedynym źródłem ogrzewania jest wiekowy piec kaflowy, czasem nawet nie w dowolnym pomieszczeniu. Ogrzanie budynku takim środkiem jest wolne oraz trudne, przypomina trochę walkę z wiatrakami Piec kaflowy rozgrzewa się długo, dlatego konieczne jest wstanie wcześnie rano żeby w nim nagrzać.

W o wiele lepszej sytuacji są mieszkańcy domów zaopatrzonych w system C.O. Aczkolwiek i tu wiele zależy od rodzaju kotła, jaki jest źródłem ciepła dla całego systemu. Kotły zasypowe starego typu wymagają stałego doglądania oraz częstego dorzucania opału. Takie konstrukcje wciąż są wyjątkowo popularne z powodu ich ceny, a technologia wytwarzania pieców zasypowych również poszła do przodu. O wiele praktyczniejsze jest grzanie kotłem z podajnikiem automatycznym, w którym zastosowana elektronika oraz zbiornik z zapasem węgla pozwala nawet na kilkudniowe odstępy w wizycie w kotłowni. To doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy długo pracują, w których domach nie ma ciągle osoby mogącej dokładać do kotła. Niestety jest to rozwiązanie kosztowne.

To czy zimą będziesz mieć ciepło zależy dodatkowo w jakimś stopniu od tego czy zadbałeś jesienią o przegląd przewodu kominowego. Podczas mrozów jakie panują zimą remont komina nie należy do zadań prostych oraz miłych, a wskazane jest aby choć raz na parę lat sprawdzić jaki jest stan komina, tym bardziej iż nie ma do niego bezpośredniego dostępu i potrzeba wołać kominiarza.

Pomimo iż rozsądnie jest kupić opał latem to nawet jeśli nie miałeś takiej opcji to nie ma już takich trudności z nabyciem opału o każdej porze roku. Powszechnie wykorzystywane ze względu na cenę gatunki węgla (miał, flot, groszek) kupuje się najczęściej mokre co wychodzi z procedury sortowania, zatem może się okazać, że kupiony podczas mrozów opał nie będzie się nadawał do grzania z powodu zmarzlin.