Zanim wprowadzono do użytku supernowoczesne piece C.O. nie było w zasadzie większość dylematów co do sparowania kotła z przewodem kominowym. W trakcie eksploatacji komina pewnym spośród czynników jakie wypada mieć na uwadze, jest osadzanie się pary wodnej na ścianach komina, co może skutkować nadwyrężeniem jego struktury. Przy staromodnych wyjściach ten szkopuł w sumie nie jest podstawowy jeśli czuwamy o regularne renowacje komina.
Komin w starym domu, a nowoczesny kocioł
Lecz w wypadku innowacyjnych oraz efektywniejszych pieców centralnego ogrzewania rzecz jest troszeczkę inna. Spaliny docierające do kanału kominowego dzięki mocniejszej wydajności kotła C.O. mają znacznie mniejszą ciepłotę, w jakiej może już dojść do skraplania się pary wodnej w kominie, co następnie może wywoływać nadwyrężenia konstrukcji przewodu kominowego. Jeśli posiadamy nowoczesny budynek, to przypuszczalnie kanał kominowy wystawiony jest z poprawnego, trwalszego tworzywa, wszakże jeżeli zmierzamy wstawić nowatorski piec do starego budynku to potrzebujemy liczyć się także z przystosowaniem kanału kominowego. Przebudowa polega na zainstalowaniu w przewodzie kominowym wkładu kominowego, jaki ustrzeże konstrukcję kanału kominowego, jednakowo przed wpływem związków chemicznych uwalniających się podczas opalania, jak i podwyższoną temperaturą.
Wkłady do kominów
Wkłady kominowe przyrządzone są ze stali nierdzewnej i żaroodpornej, choć nie każde znamionują się identycznymi własnościami, więc odpowiednio jest od razu wybrać wkład doskonalszej klasy. Instalacja wkładu kominowego pociąga za sobą przeważnie wymóg zwiększenia przekroju przewodu dymowego, co przeprowadza się przez frezowanie. Dzięki skrawaniu komina możliwe jest wsadzenie do środka kanału dymowego wkładu bez względu na przekrój prześwitu w środku komina.
Nowoczesne ceramiczne systemy kominowe
Jeśli dopiero projektujemy dom możemy skorzystać z odmiennej sposobności, którą są systemy kominowe. Ich specyfikacja adaptowana jest do dzisiejszych kotłów na dowolny sort paliwa. Mają konfigurację modułową, zatem wykonalne jest wystawienie z nich komina o praktycznie jakiejkolwiek wysokości. Składają się z twardego, ceramicznego wkładu, obudowanego lekkim bloczkiem betonowym i zapełnione izolacją z wełny mineralnej. Przy odpowiedniej instalacji stanowi to wyjście odporne, bezpieczne i ekonomiczne, dobrze przeto zlecić postawienie tego rodzaju komina specjaliście.